سر درد

خوردن پنیر، پرتقال، شکلات و قهوه با معده خالى مى تواند موجب بروز سردرد شود. همچنین کم آبى ، عدم فعالیت ورزشى و رژیم هاى سخت در سردرد موثرند.
متن کل خبر : بهترین روش مقابله با سردرد، در درجه اول پیشگیرى از وخیم شدن آن است. اگر جزء افرادى هستید که اغلب گرفتار سردرد هستند، بهتر است لیستى از تمام غذاهایى که ظرف چند روز یا چند هفته پیاپى خورده اید، تهیه کنید. سپس این لیست را به دقت بررسى کنید تا شاید رابطه اى میان مصرف غذایى خاص با بروز سردرد در خود بیابید.

خوردن پنیر، پرتقال، شکلات و قهوه با معده خالى مى تواند موجب بروز سردرد شود. همچنین کم آبى ، عدم فعالیت ورزشى و رژیم هاى سخت در سردرد موثرند.

اما خبر خوش این است که اگر سردردها با عارضه دیگرى همراه نباشند، به ندرت نشانه مشکلى جدى هستند. در حقیقت از هر چهار مورد سردرد، سه مورد در اثر گرفتگى ماهیچه هاى پشت، گردن و فک به وجود آمده اند.

درمان هاى تکمیلى اغلب دیدگاهى کلى نگر دارند: آنها جسم و ذهن را با هم مورد درمان قرار مى دهند و تنها به نشانه هاى بیرونى اکتفا نمى کنند. این نوع درمان ها را مى توان به موازات درمان هاى دارویى معمول اعمال کرد.

اگر از آن دسته افرادى هستید که معمولاً از سردردهاى مکرر رنج مى برند، ناامید نشوید. روش هاى طبیعى متعدد و متنوعى براى تسکین سردرد و یا حتى بهتر از آن، پیشگیرى از بروز سردرد وجود دارند که در اینجا به بعضى از آنها اشاره مى کنیم:
عطر
آروماتراپى (Aromatherapy)

کلمه "آروماتراپى" به معناى "درمان با بهره گیرى از بوى خوش" است. در این روش درمانى از روغن هاى معطر که منشاء گیاهى و طبیعى دارند و از گیاهان و درخت هاى گوناگون تهیه مى شوند استفاده مى شود. این روغن ها روى پوست ماساژ داده مى شوند و یا از طریق استنشاق استفاده مى شوند و به این طریق سیستم عصبى مربوط به تسکین درد را تحریک مى کنند.


روغن اسطوخودوس به طور اخص بر روى سردردها تأثیر گذار است. وان را با آب گرم پر کنید و چند قطره از روغن اسطوخودوس را در آن بریزید و دقایقى در آن بخوابید. این امر از بروز سردرد یا شدیدتر شدن آن جلوگیرى مى کند. اما اگر دچار سردرد هستید از این روغن براى کمپرس سرد استفاده کنید. پارچه اى را در ظرفى آب سرد که سه تا چهار قطره روغن اسطوخودوس در آن ریخته اید خیس کنید و سپس خوب بفشارید تا آب اضافى آن گرفته شود. با این پارچه شقیقه ها، پیشانى و گردن را پنج دقیقه کمپرس کنید. همچنین مى توانید دو قطره روغن اسطوخودوس را در یک نعلبکى کوچک حاوی روغن بادام شیرین یا آفتاب گردان بریزید و با این روغن شقیقه ها را ماساژ دهید.

اگر دچار اضطراب و استرس نیز هستید، روغن نعنا را نیز امتحان کنید.

اگر قصد دارید خودتان در خانه این کار را انجام دهید این روغن ها را پیش از مصرف مستقیم بر روى پوست، با روغن بادام شیرین رقیق کنید.
درمان گیاهى

بسیارى از داروها حاوى عصاره گیاهان هستند؛ مانند آسپرین که از پوست بید استخراج مى شود. اما در درمان هاى گیاهى، عصاره ها به شکل طبیعى خود و بدون افزودنى هاى دیگر استفاده مى شوند، از این رو به ندرت عوارض جانبى دربر خواهند داشت.

اگر دچار سردردهاى میگرنى هستید، خوردن برگ بابونه گاوى به صورت روزانه را امتحان کنید. این گیاه حاوى ماده اى است به نام پارتنولید (Parthenolide) که مى تواند حملات میگرن را دفع کند.

براى دردهاى ناشى از گرفتگى عضلات چاى نعنا یا رزمارى بنوشید. یک قاشق چای خورى رزمارى یا نعناى تازه و یا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس چاى را صاف کرده و سه بار در روز کمى از آن را بنوشید.
هومیوپاتى (Homeopathy)

هومیوپاتى با تعادل بخشیدن به سیستم انرژى در بدن، ناراحتى هاى فیزیکى گوناگون را درمان مى کند. درمان در این روش عبارت است از: بهره گیرى از موادى بسیار رقیق شده که در مقدار زیاد خود، عارضه مورد درمان را تولید مى کنند.

بعضى از مفیدترین مواد مورد استفاده براى رفع سردرد عبارتند از: بلادن (براى سردردهاى ضربانى)، ریشه یاس زرد (براى سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات پیشانى و گردن) و قهوه (براى سردردهایى که با احساس فشار در پیشانى و بى قرارى همراه هستند).
رفلکس پا
درمان بازتابى (Reflexology)

درمان بازتابى نوعى روش درمانى همراه با ماساژ است که در آن به نقاط خاصى در دست ها یا پاها فشار وارد مى شود. اگر چه در این روش تمام دست یا پا ماساژ داده مى شود، اما متخصص این شیوه درمانى، توجه بیشتر خود را به نقاطى که با عضو دردناک مرتبط است معطوف مى کند. این فشارها موجب تحریک گردش خون و جریان لنف در بدن
شده و پس از دریافت ماساژ احساس تجدید قوا را در فرد ایجاد مى کند.


یوگا

تمرینات یوگا براى آرامش روح، همراه با آسایش بدن طراحى شده اند و حالت و وضعیت بدن را نیز اصلاح مى کنند. به ویژه تکنیک الکساندر در یوگا براى اصلاح نحوه قرارگیرى بدن که خود مى تواند منشاء سردرد باشد، بسیار مفید است.
هیپنوتیزم

تأثیر هیپنوتیزم در رفع سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات به اثبات رسیده است، اما میزان اثرگذارى آن به تاثیر گرفتن فرد از هیپنوتیزم بستگى دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۱۸

سینوزیت


سینوزیت مزمن چه علایمی دارد؟
در سینوزیت مزمن شدت علایم کم تر است و معمولاً درد یا تب وجود ندارد. از علایم سینوزیت مزمن، گرفتگی بینی و ترشحات مداوم از بینی و پشت گلو است . ممکن است کاهش حس چشایی و بویایی همراه با بوی بد دهان نیز وجود داشته باشد. سرفه های مزمن و تغییرات رفتاری در کودکان نیز گاهی از سینوزیت مزمن ناشی می شود.

آیا سینوزیت همیشه با سردرد همراه است؟
خیر، در بسیاری از موارد سینوزیت مزمن، سردرد وجود ندارد و در بسیاری از سردردها نیز اثری از سینوزیت دیده نمی شود.
معمولاً افراد هر نوع سر دردی را به سینوزیت نسبت می دهند و چون برای خوب شدن آنچه که به تصورشان سینوزیت است ، آنتی بیوتیک های زیادی مصرف می کنند و نتیجه ای نمی گیرند، این تفکر نادرست بر ایشان مستولی می شود که سینوزیت درمان شدنی نیست. در معاینه دقیق این دسته از بیماران مشخص می شود که سردردشان با سینوزیت هیچ ارتباطی ندارد، یعنی در واقع آنان به سینوزیت دچار نیستند و مشکل شان از علل دیگری ناشی می شود . به طور کلی سردرد، علامتی شایع برای بسیاری از اختلالات جسمی و عصبی است و در رسیدن به تشخیص سردرد باید همه علل را در نظر گرفت. گاهی اوقات منشأ برخی از سردردها را باید در بینی و سینوس جست و جو کرد، اما این به مفهوم سینوزیت چرکی نیست . برای نمونه ، بعضی افراد ( به علل مختلف ) دچار آلرژی بینی یا تورم مخاط بینی هستند و در مواقعی که ورم بینی افزایش یابد، منافذ سینوس ها بسته شده و ممکن است ایجاد درد کند، بی آنکه هیچ عفونتی در کار باشد . برخی افراد به محض مواجهه با باد سرد یا هوای خشک، دچار سردرد می شوند. در این افراد ممکن است تورم پدیدار شده در بینی ، به طور موقت و زودگذر موجب شود که ساختمان های مختلف داخل بینی با هم تماس پیدا کنند و درد ایجاد شود. این دردها نیز نشانه سینوزیت نیست. توصیه ساده برای کسانی که به این قبیل دردها دچار می شوند، این است که موقع درد، به جای قرص مسکن ، تنها از بخور ساده استفاده کنند. ساده ترین روش انجام این کار ، آن است که یک ظرف آب جوش را پس از برداشتن از روی منبع حرارتی در مقابل خود قرار دهند، پارچه ای روی سر خود بکشند، آن گاه هوای اشباع از رطوبت را استنشاق کنند. این عمل به باز شدن منافذ سینوس ها و روان شدن ترشحات کمک می کند.

آیا وجود ترشحات پشت گلو نشانه سینوزیت است؟
خیر، در بیشتر افرادی که تنها مشکل شان ترشحات پشت گلو است ، سینوزیت مطرح نیست. به طور کلی طی 24 ساعت ، پوشش سینوس ها و داخل بینی مقادیر زیادی مایع ترشح می کند. این مایع هم رطوبت مجاری تنفسی را تامین می کند و هم عمل تصفیه ذرات و مبارزه با میکروب ها را عهده دار است.
این مایع به طور دایم در جریان است، حدود هر 15 دقیقه تعویض و پس از خروج از سینوس ها ، از سوراخ های پشتی بینی به فضای پشت گلو وارد می شود . سپس بی آنکه متوجه شویم ، به سوی معده جاری می شود . این جریان ، پدیده ای طبیعی است و گواه بیماری خاصی نیست. ممکن است عوامل مختلفی سبب شود که این مایع بیش از حد غلیظ و چسبناک شده و به راحتی این مسیر را طی نکند. در این صورت ممکن است فرد آزرده و مجبور شود که پی در پی آن را از گلویش خارج کند، یا به اصطلاح گلویش را صاف کند. عواملی همچون خشکی و آلودگی هوا نیز می توانند این حالت را پدید آورند. گرچه ممکن است یکی از علایم سینوزیت، ترشحات زیاد و چرکی پشت گلو باشد، باید دقت داشت که هر ترشحی را به حساب ترشح چرکی نگذاشت . همان طور که در مورد تاثیرات محیطی اشاره شد، ممکن است عوامل غیر عفونی مانند آلرژی نیز موجب ازدیاد این ترشحات شوند.
هر چند هم این ترشحات غلیظ باشند، رنگ سفید یا شفاف آنها احتمال وجود عفونت باکتریایی را کم می کند، حتی زرد یا تیره شدن رنگ ترشحات نیز می تواند بدون وجود عفونت دیده شود. بنابراین بهتر است که بیماران ، در صورت مشاهده ترشحات پشت گلو، پیش از استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک های مختلف ، به پزشک متخصص مراجعه کنند، تا با معاینه دقیق داخل بینی و پشت گلو، علت اصلی آن مشخص شود.

سینوزیت ممکن است چه عوارضی را در برداشته باشد؟
سینوزیت می تواند سه دسته عارضه ایجاد کند:
الف – عوارض محدود به خود سینوس ، که مهم ترین آنها تجمع ترشحات در پشت منفذ بسته شده ی سینوس است. این ترشحات به تدریج غلیظ و چسبنده می شود و ممکن است عفونت چرکی نیز به آن اضافه گردد.
با افزایش تدریجی ترشحات و خارج نشدن آن ، بر ساختمان های مجاور فشار وارد می شود و علایمی مانند جابه جایی چشم تظاهر می نماید .
ب- عفونت به کاسه چشم گسترش می یابد و موجب تورم پلک و در حالات شدید، تجمع چرک در فضای کاسه چشم می شود. در این حالت لازم است اقدامات درمانی فوری در جهت مهار عفونت سینوس صورت گیرد.
پ – عوارض مغزی مانند مننژیت و آبسه های مغزی.

میزان شیوع سینوزیت مزمن چقدر است و آیا آماری در این مورد وجود دارد؟
سینوزیت مزمن بیماری شایعی است . برای نمونه در سال 1995 شایع ترین بیماری مزمن در آمریکا سینوزیت مزمن اعلام شده است و در دهه اخیر نیز، میزان آن افزایش یافته است . شاید این افزایش تا اندازه ای مربوط به پیشرفت های اخیر در زمینه تشخیص بهتر و دقت بیشتر پزشکان در کشف این بیماری باشد.

سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود؟
- تشخیص سینوزیت حاد در بیشتر مواقع از روی علایم بیمار و با معاینه ی دقیق وی ، بدون نیاز به عکسبرداری امکان پذیر است .
- در سینوزیت مزمن، معاینه دقیق داخل بینی تا حد زیادی به تشخیص کمک می کند . در صورتی که پزشک به سینوزیت مزمن مشکوک باشد، دو روش تشخیصی کمکی ، اطلاعات بیشتری را در اختیار قرار می دهد . یکی از این دو روش ، آندوسکوپی تشخیص بینی و سینوس و دیگریسی.تی.اسکن است . البته سی . تی . اسکن باید زمانی انجام شود، که عفونت بیمار مهار شده و بیمار در بهترین وضعیت ، از نظر درمان دارویی قرار داشته باشد؛ زیرا در صورتی که سی .تی .اسکن به هنگام عفونت ویروسی یا سرماخوردگی انجام شود، تغییراتی را در سینوس ها نشان می دهد که کاملا حاد بوده ، پس از مدت کوتاهی برطرف می شود و نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای اقدامات درمانی باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۱۸

سینوزیت

سینوزیت چیست؟

متن کل خبر : احساس بی حالی و درد عمومی دارید .
فکر می کنید که سرما خورده اید .
داروئی برای سرما خوردگی مصرف می کنید ولی افاقه نمی کند.
به علت سردرد و بی حالی بیشترپزشک مراجعه می کنید .
او پس از شنیدن صحبتهای شما معاینه کاملی از صورت ، سر، دهان و حلق ، بینی و گوش شما به عمل آورده و شاید یک عکس رادیوگرافی هم برایتان تجویزکند وسپس به شما می گویدکه؛سینوزیت دارید .
سینوزیت به طور ساده یعنی التهاب یا عفونت سینوسها .
متخصصین ، سینوزیت را به سه گروه حاد (سابقه کمتر از یک ماه ) ، تحت حاد (سابقه یک تا سه ماه ) و مزمن (سابقه بیش از سه ماه ) تقسیم می کنند .. البته یک نوع هم سینوزیت عود کننده می باشد که در طی سال چندین بار اتفاق می افتد .
براساس آمار موجود در ایالات متحده هرسال 37 میلیون نفر به سینوزیت مبتلا می شوند . حدود 33 میلیون نفر نیز مبتلا به سینوزیت مزمن می باشندو هر ساله میلیاردها دلار خرج درمان سینوزیت می شود .
در ایران آمار تحقیقی نداریم ولی می دانیم که یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به درمانگاهها و مطبهای پزشکان عمومی ، داخلی ،‌اطفال و بالاخره گوش و حلق و بینی سینوزیت است .

سینوسها فضاهائی در داخل استخوانهای صورت و سر و اطراف بینی و چشم می باشند . به طور طبیعی این سینوسها پر از هوا بوده و توسط یک لایه مخاط ساده پوشیده شده و به وسیله یک مجرای باریک به بینی متصل میشوند و از طریق این مجرا ترشحات خود را به بینی می ریزند .
چهار گروه سینوس وجود دارد :

1- سینوسهای پیشانی که در پیشانی وسمت بالای چشم قرار دارند .

2- سینوسهای فکی که در گونه ، بالای دندانهای بالائی وزیز چشم قرار گرفته اند .

3- سینوسهای اتموئید که در زیر پل بینی و در قسمت بین دو چشم واقع شده اند .

4- سینوسهای اسفنوئید که از تمام سینوسها عقب تر بوده و پشت چشم قرار دارند .

برای عملکرد صحیح سینوسها حتما مجرای آن باید باز باشد . هر گونه عاملی که مجاری را تنگ یا مسدود کند می تواند ایجاد بیماری نماید . این عامل معمولا یک سرما خوردگی ساده است ولی آلرژی ، پولیپ و انحراف تیغه بینی و عوامل دیگری هم وجود دارند . وقتی مجرای سینوس بسته شد مخاط متورم می گردد . سپس ترشحات درداخل سینوس به دام می افتد و با کمتر شدن فشار اکسیژن در آن آسیب مخاط هم شروع شده و آنگاه باکتریها شروع به تکثیر و ایجاد عفونت می نمایند . هوا و ترشحاتی که در سینوس گیر می افتند روی دیواره آن فشار می آورند و باعث درد شدید می شوند . حتی خلاء، ایجاد شده به دنبال عدم ورود هوا می تواند ایجاد درد نماید .


علائم دیگر سینوزیت چیست ؟
v درد : بسته به اینکه کدام سینوس گرفتار است محل درد متفاوت است . وقتی درد درناحیه پیشانی باشد نشاندهنده درگیری سینوس پیشانی می باشد عفونت در سینوس فکی باعث درد در فک بالا و دندانها می گردد . درد در بین دو چشم نشانه درگیری سینوس اتمویید و در بالا یا پس سر نشانه عفونت سینوس اسفنویید می باشد . البته این تقسیم بندی حتمی نیست . و درد در هر مکانی ممکن است وجود داشته باشد . درد معمولا“ به صورت ضرباندار بوده و با خم شدن بدتر می شود .

v تب : معمولا“ خفیف می باشد ولی بچه های کوچک ممکن است تب بالا داشته باشند .

v ضعف و بی حالی و خستگی

v سرفه : به خصوص در بچه ها و عمدتا“ در شب روی می دهد .

v ترشح بینی به صورت چرک سبز یا زرد رنگ و گاهی همراه خون

v ترشحات پشت حلق که خصوصا“ صبح ها بیشتر است و علامت آن تمیز کردن مرتب گلوست . همین ترشحات می توانند ایجاد گلو درد بکنند .

v درموارد نادر سینوزیت می تواند باعث عوارض خطرناک چشمی و مغزی گردد .

علل سینوزیت حاد چیست ؟

بیشتر سینوزیتهای حاد با سرما خوردگی شروع می شوند که ویروسی است . ویروسها باعث ایجاد علائم سینوزیت نمی شوند ولی می توانند مخاط سینوسها را ملتهب کنند . این حالت معمولا“ ظرف یک هفته تا ده روز خود به خود خوب می شوند ولی گاهی به دنبال این التهاب و گیر کردن ترشحات داخل سینوس باکتریها نیز هجوم آورده و تکثیر می شوند . این باکتریها معمولا“ به صورت طبیعی در بینی و حلق اکثر افراد و جود دارند ولی در حالت معمول ایجاد عفونت نمی کنند . تنها در زمانی که موقعیت مناسب باشد ایجاد بیمار میکنند .

گاهی مواقع قارچها ایجاد سینوزیت حاد می کنند و با این که قارچها در محیط زندگی ما فراوانند ولی برای افراد سالم خطری ندارند و این نشانه مقاومت خوب بدن در مقابل آنهاست . در مواقعی که به هر دلیل مقاومت بدن کم شود قارچها بیماری زا می شوند . Aspergillus می تواند در این شرایط ایجاد بیماری کند . در شرایط خاص نیز برخی افراد به قارچ ها حساسیت دارند .

التهابات مزمن بینی و سینوس ها که به علت حساسیت ،رینیت وازوموتور ، هوای سرد ، الکل و برخی شرایط محیطی به وجود می آیند می توانند سینوزیت مزمن به وجود بیاورند . برخی افراد به سینوزیت مستعد ترند مثل افرادی که نقص ایمنی دارند یا کسانی که عملکرد غیر طبیعی مژکها و یا ترشحات بینی دارند .

علت سینوزیت مزمن چیست ؟
اگر شما مبتلا به آسم یا آلرژی هستید احتمال این که مکررا“ دچار سینوزیت شوید وجود دارد . در هر حالتی که مجرای سینوسها بسته شود و این بسته شدن مجراوقتی ادامه یابد سینوزیت مزمن به وجود می آید . این حالتها ممکن است به علت انحراف شدید تیغه بینی ، تومور ، پولیپ و یا آلرژی باشد . افرادی که کمبود و نقص ایمنی مثل AIDS دارند و یا حرکت مژکها اختلال داشته باشد و یا ترشحات غیر طبیعی دارند دچار سینوزیت مزمن می شوند .

سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود ؟
در سینوزیت حاد علائم مشخص و واضح است تنها ممکن است سرما خوردگی با سینوزیت حاد اشتباه شود ولی سرماخوردگی معمولا“ تا یک هفته بهبود می یابد . در سینوزیت مزمن علائمی مثل سردرد، انسداد بینی و ترشحات بینی و ترشحات پشت حلق یا شدت کمتر به مدت طولانی وجود دارند . انجام معاینه دقیق به خصوص با استفاده از اندوسکوپ و همچمنین گرفتن عکسهای CTS برای تشخیص سینوزیت مزمن ضروری است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۱۸

تازه


به گزارش بخش فارسی شبکه خبری" ورلد نیوز " (World-news.org/persian ) در هر دقیقه حدود یک میلیون و 400 هزار نفر در جهان به دلیل آلودگی به عفونت های موجود در بیمارستان ها بیمار می شوند .
آژانس بهداشتی سازمان ملل متحد در گزارشی اعلا*م کرد : با این وجود بهترین راه پیشگیری از این بیماریها , ساده ترین کار است به طوری که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از جمله پزشکان و پرستاران باید پس از معاینه بیمار دستان خود را بشویند.
در کشورهای توسعه یافته 5 تا 10 درصد بیماران به علت آلودگی به عفونت های موجود در بیمارستانها بیمار می شوند.
این در حالی است که در برخی کشورهای در حال توسعه یک چهارم بیماران ممکن است تحت تاثیر این آلودگی قرار گرفته باشند.
بیست و دو کشور که نماینده 55 درصد جمعیت جهان هستند طرح " چالش جهانی ایمنی بیمار " را امضاء کرده اند.
اجرای این طرح که از اکتبر 2005 که با تلا*ش " اتحاد جهانی ایمنی بیماران " سازمان جهانی بهداشت آغاز شده است بر مراقبت پاکیزه تر و بی خطرتر از بیماران تاکید دارد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه

کاهش دمای بدن*باعث افزایش طول*عمرمی*شود


به گزارش بخش فارسی شبکه خبری" ورلد نیوز " (World-news.org/persian ) کاهش دمای بدن میتواند باعث افزایش طول عمر موجودات زنده (http://www.partownmc.com/) شود .
به گفته محققان روسی تاکنون تصور می شد دمای 37 درجه سانتیگراد دمای ایده*آلی برای بدن انسان است اما نتایج جدیدترین بررسی ها نشان داده *است دمای 36.5 درجه برای بدن مفیدتر است.
به گفته محققان کاهش کالری دریافتی تایک سوم*میزان معمول*, دمای بدن موش ها را نیم درجه یا بیشترکاهش می دهد و در نتیجه عمرموش ها تا 40 درصد افزایش می یابد.
بااین حال دانشمندان هنوز به درستی نمی دانند که تاثیر کاهش میزان کالری برافزایش عمر بیشتر است یا تاثیر کاهش دمای بدن .

پیشگیری ازبیماری عفونی با شستشوی دست

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه

چگونه از پوست خود در سرمای زمستان محافظت کنیم
متخصصان پوست می گویند برای محافظت پوست از سرمای زمستان باید به مرطوب کردن آن اهمیت ویژه ای داد . به گزارش خبرگزاری Cnn متخصصان معتقدند پوست در ماههای سرد زمستان نیاز به محافظت ویژه دارد و مهمترین کار، مرطوب کردن آن است. آنها توصیه می کنند حداکثر تا سه دقیقه پس از حمام از مواد مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست رطوبت را در خود نگاه دارد و به خشکی و خارش ناشی از سرما دچار نشود . گفتنی است پزشکان توصیه می کنند از شستن دستها با مواد شوینده خودداری و از صابونهای بدون مواد پاک کننده استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه


عسل درمان گرفتگی رگ های خونی
مصرف روزانه 4 قاشق عسل از گرفتگی رگ های خونی جلوگیری می کند. به گفته محققان، کسی که روزانه 4 قاشق عسل مصرف کند، آنتی اکسیدان بیشتری در خون خود ذخیره خواهد کرد. آنتی اکسیدان از گرفتگی رگ های خونی جلوگیری می کند . براساس این گزارش، محققان به مردانی که بین 18 تا 68 سال سن داشتند به مدت 5 هفته، هر روز یک لیوان آب با 4 قاشق عسل دادند و مشاهده کردند آنتی اکسیدان آنها بیشتر از دیگران است. گفتنی است آنتی اکسیدان ماده ای است که از بافت های بدن در مقابل اکسیژن تهاجمی محافظت می کند. تحقیقات انجام شده در گذشته نیز نشان داده است که عسل به اندازه سیب ، موز یا توت فرنگی مواد محافظ و آنتی اکسیدان دارد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه

هشدار در مورد استفاده از هرگونه لنز چشم بدون تجویز پزشک
دانشمندان در خصوص استفاده از هرگونه لنز تماسی چشمی بدون تجویز پزشک هشدار می دهند. نتایج مطالعات چشم پزشکان دانشگاه تگزاس حاکی از آن است که استفاده خودسرانه از لنزهای تماسی چشمی از جمله لنزهای زیبایی، بدون تجویز پزشک، می  تواند سلامت چشمها را به شدت به خطر اندازد. نشریه علمی «چشم و لنزهای تماسی» درآخرین شماره خود اعلام کرد که با توجه به شیوع روز افزون استفاده خودسرانه از لنزهای زیبایی، به ویژه در بین نوجوانان و جوانان، احتمال آسیبهای چشمی شدید و دائمی مانند عفونتهای خطرناک چشم وحتی نابینایی افزایش یافته است. به گفته کارشناسان، حتی استفاده کوتاه مدت از این نوع لنزها میتواند به سلامت چشمها آسیب برساند و افراد پیش ازاستفاده از این لنزها حتما باید با پزشک خود مشورت کنند .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه


دوندگان علاوه بر پاها باید عضلات سایر نقاط بدن خود را نیز تقویت کنند
کارشناسان می گویند دوندگان دو استقامت به منظور افزایش تراکم استخوان های اندامهای فوقانی خود ، افزون بر تقویت پاها باید عضلات سایر نقاط بدن خود را نیز تقویت کنند. نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران یک مرکز دانشگاهی در انگلستان در باره شماری از دوندگان دو استقامت بیانگرآن است که دوندگانی که بدون تقویت عضلات تمام بدن ، فقط به تقویت عضلات پاها و دویدن می پردازند در دراز مدت گرچه میزان تراکم استخوانهای پاهای آنها افزایش می یابد، اما احتمال بروز پوکی استخوان ناشی از کاهش تراکم استخوانی در اندامهای فوقانی آنهانیز افزایش می یابد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه


اکثر مبتلایان به بیماری پوکی استخوان از بیماری خود بی  اطلاع هستند
نتایج آخرین بررسی های محققان دانشگاه کالیفرنیا بیانگر آن است که اکثر مبتلایان به بیماری پوکی استخوان تا زمان بروز شکستگی  های استخوانی، از بیماری خود بی اطلاع هستند.پوکی استخوان یکی از معضلات عمده بهداشتی در سراسر جهان، و به ویژه در زنان یائسه است. این بیماری در هشتاد درصد موارد، در افراد سفید پوست و در 75 درصد موارد در افراد مسن تر از 65 سال مشاهده می شود. سالانه هزینه های بهداشتی ـ درمانی فراوانی صرف پرداخت هزینه های ناشی از عوارض این بیماری، از جمله شکستگی استخوان لگن می شود. به گفته پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا ارائه آموزشهای منظم و مدّون، به ویژه از طریق رسانه  های گروهی به منظور شناخت بهتر راههای پیشگیری از بروز پوکی استخوان می تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از این بیماری داشته باشد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه

روش نوین درمان آنفلوانزا
دانشمندان به روش نوینی برای درمان آنفلوانزا دست یافتند. پژوهشگران «امپریال کالج» لندن به روش نوینی دست یافته اند که با بهره گیری از آن می توان مرگ و میر ناشی از بیماریهایی مانند آنفلوانزا و حتی «سارس» را تا اندازه زیادی کاهش داد . در این شیوه نوین، دانش پژوهان از ترکیب ویژه ای موسوم به Ox40ij بهره می گیرند که با مهارکردن فعالیت بیش ازاندازه سلولهای ایمنی، از آسیب دیدن بافتهای بدن بر اثر فعالیت این سلولها جلوگیری می  کند.گفتنی است واکنش بیش از اندازه دستگاه ایمنی در مبتلایان به بیماریهایی مانند آنفلوانزا , گاه باعث آسیب وسیع بافتهای بدن و مرگ و میر بیماران میشود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه

غذاهای آماده و رستورانی یکی از علل عمده بروز چاقی در سراسر جهان است
دانشمندان می گویند مصرف روز افزون غذاهای آماده و رستورانی، یکی از علل عمده بروز چاقی در سراسر جهان است. مصرف غذاهای آماده و رستورانی افزون بر آنکه حاوی مقادیر زیادی کالری است، به دلیل آنکه باعث تضعیف مرکز کنترل اشتها نیز می شود احتمال بروز چاقی رادر افراد افزایش می دهد. نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران انگلیسی بیانگر آن است که در هر 100 گرم غذاهای آماده یا رستورانی حدود 1100 کیلو کالری انرژی وجود دارد که این مقدار تقریبا دو برابر میزان انرژی موجود در یک رژیم غذایی سالم و مناسب است. به گفته کارشناسان افرادی که به طور مرتب از این نوع غذاها استفاده می کنند، پس از یک سال حدود هشت کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند که این امر به نوبه خود سلامت آنها رابه خطر می اندازد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه ها

مردان چاقی که وزن خود را کم می کنند خیلی کمتر از دیگران دوباره چاق می شوند
نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران بیانگر آن است که مردان چاقی که میزان زیادی از وزن خود را کم می کنند، احتمال آنکه به چاقی مجدد دچار شوند کمتر از در سایرین است. در تازه ترین شماره نشریه اروپایی «تغذیه بالینی» آمده است که هرچه میزان وزنی که افراد چاق در یک دوره درمانی از دست می دهند بیشتر باشد،احتمال عود مجدد چاقی در آنها کمتر خواهد بود. نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران دانشگاه «ماستریخ» در هلند، در باره چهل مرد چاق که در یک برنامه شش هفته ای برای کاهش وزن شرکت کرده بودند بیانگر آن است که در دراز مدت احتمال باقی ماندن در وزن طبیعی در مردانی که در برنامه درمانی خود وزن بیشتری از دست داده اند به مراتب بیش از این احتمال در سایرین است.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تاز

کفش پاشنه بلند در التهاب مفصل زانو نقش ندارد
محققان دریافتند کفش پاشنه بلند باعث ایجاد التهاب مفصل زانو نمی شود .به گزارش پایگاه اینترنتی «میدل ایست»، پژوهشگران دانشگاه« آکسفورد -بروکس» انگلیس خبر تاثیر کفش پاشنه بلند در التهاب مفاصل زانو را رد کردند. آنها از چاقی ،استعمال دخانیات و صدمه به زانو به عنوان علل اصلی ایجاد التهاب های مفصلی نام بردند .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه ها


ساخت دستگاه جدید تشخیص سرطان
دانشمندان روسیه دستگاه جدیدی ساخته اند که در عرض چند دقیقه محل توده های سرطانی را شناسایی می کند . روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ انگلیس نوشت دستگاه جدید که با اشعه لیزر و امواج صوتی کار می کند، قادر است در چند دقیقه سلولهای سرطانی را در سینه تشخیص داده و نوع خوش خیم یا بدخیم آن را تعیین کند . این دستگاه پس از قرار گرفتن بر روی سینه و ارسال اشعه لیزر، در صورت یافتن سلولهای سرطانی ، صدای خاصی درمی آورد. صدای دستگاه نیز توسط صفحه حساس ویژه ای ثبت و ضبط می شود .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه ها

نوعی داروی موثر در درمان ناتوانی جنسی در بیماران تحت عمل جراحی قلب

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان بیانگر آن است که بهره گیری از نوعی داروی موثر در درمان ناتوانی جنسی در بیمارانی که تحت عمل جراحی پیوند قلب نیز قرار گرفته اند، نتایج درمانی موفقیت آمیزی رادر پی دارد . در تازه ترین شماره نشریه آمریکایی «فشار خون» آمده است که بهره گیری از داروی «وایاگرا» در تنظیم فشار خون بیمارانی که مورد عمل جراحی پیوند قلب قرار گرفته  اند بسیار سودمند است. نتایج بررسی های پژوهشگران دانشگاه فلوریدا در باره 15 تن بیماری که تحت عمل جراحی پیوند قلب قرار گرفته بودندحاکیست که تجویز 50 میلی گرم داروی «وایاگرا» به این بیماران، افزون بر تنظیم فشار خون این بیماران، عملکرد قلبی آنها رانیز بهبود می بخشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تازه ها

روش نوین درمان آنفلوانزا
دانشمندان به روش نوینی برای درمان آنفلوانزا دست یافتند. پژوهشگران «امپریال کالج» لندن به روش نوینی دست یافته اند که با بهره گیری از آن می توان مرگ و میر ناشی از بیماریهایی مانند آنفلوانزا و حتی «سارس» را تا اندازه زیادی کاهش داد . در این شیوه نوین، دانش پژوهان از ترکیب ویژه ای موسوم به Ox40ij بهره می گیرند که با مهارکردن فعالیت بیش ازاندازه سلولهای ایمنی، از آسیب دیدن بافتهای بدن بر اثر فعالیت این سلولها جلوگیری می  کند.گفتنی است واکنش بیش از اندازه دستگاه ایمنی در مبتلایان به بیماریهایی مانند آنفلوانزا , گاه باعث آسیب وسیع بافتهای بدن و مرگ و میر بیماران میشود.



   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

تهوع

تهوع و استفراغ می توانند به دلایل زیر آغاز شود:

عفونت معده و روده:

التهاب معده و روده مشخصاً به وسیله عفونت های ویروسی و باکتریایی ناشی از آب یا غذای آلوده ایجاد می شود. علاوه بر تهوع و استفراغ ممکن است اسهال آبکی و گرفتگی های عضلات شکمی هم داشته باشید.

سردرد:

یک سردرد شدید مانند میگرن می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود.

اختلالات گوش داخلی :

اختلالات گوش داخلی مانند بیماری حرکت نیز می تواند تهوع ایجاد کند.

درمان پزشکی:

درمان با داروهای ضد سرطان و اشعه درمانی غالباً با استفراغ همراه است.

سموم:

سطح بالای سموم مانند الکل ، نیکوتین و داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها در خون می توانند باعث بروز تهوع و استفراغ شوند.

هورمون ها:

تغییرات هورمونی اوایل حاملگی می تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود، همانگونه که موج هورمونی اغلب در دوره های استرس شدید می تواند چنین کاری را انجام دهد. مشکلات غده تیروئید نیز، چه هورمون زیاده از حد تولید شود و چه کم، می تواند باعث تهوع شود.

زخم گوارشی:

زخم های گوارشی، زخم های روبازی هستند که در آستر معده، قسمت های ابتدایی روده کوچک یا مری اتفاق می افتند. نشانه معمول زخم، سوزشی ما بین استخوان های قفسه سینه شماست، ولی زخم ها در عین حال می توانند باعث تهوع و استفراغ نیز شوند. بسیاری از زخم های گوارشی ناشی از باکتری ای به نام " اچ پیلوری" هستند.

سنگ های کیسه صفرا:

سنگ های کیسه صفرا، رسوبات جامدی از کلسترول و نمک های کلسیم هستند که در کیسه صفرا یا نزدیک مجاری صفراوی شکل می گیرند. گاهی سنگ های کیسه صفرا باعث تهوع، استفراغ، سوءهاضمه و درد شکمی می شوند.

پانکراتیت:

پانکراتیت وضعیتی است که در آن آنزیم های گوارشی به جای تجزیه غذا در روده کوچک به لوزالمعده حمله می کنند. این وضعیت باعث درد شکمی خفیف تا شدید می گردد که اغلب با تهوع، استفراغ و تب همراه است.

اقدامات مراقبت از خود

اگر شما احساس تهوع می کنید، این پیشنهادات می تواند به شما کمک کند:

*سخت نگیرید. فعالیت می تواند تهوع را بدتر کند.

*آب زیاد بنوشید. قطعات یخ یا نوشابه های میوه ای یخی را بمکید. جرعه های کوچک آب، چای کمرنگ نوشابه های غیرالکلی، نوشابه های ورزشی بدون کافئین یا هر دو را بنوشید. نوشیدن مایعات شکردار ممکن است معده شما را نسبت به سایر مایعات آرام تر نماید.

*از بوهای غذایی پرهیز کنید: غذا نپزید، از رفتن به رستوران ها وسایر مکان هایی که بوی غذا می دهند، پرهیز کنید.

*غذاهای سهل الهضم بخورید. با غذاهای سهل الهضمی مانند ژلاتین، کلوچه ها و نان برشته شروع کنید. وقتی این غذاها را تحمل کردید، غلات، برنج و میوه ها را امتحان کنید. از غذاهای چرب و چاشنی دار پرهیز نمایید.

چه وقت به پزشک مراجعه کنم:

وجود حالات گاه به گاهی تهوع و استفراغ معمولاً نگران کننده نیست. در موارد زیر با پزشک مشورت نمایید:

- تهوعی که همراه با درد یا سردرد شدید باشد، به خصوص اگر این نوع سردرد را پیش از این نداشته اید.

- اگر مدت 24 سات قادر به نوشیدن هیچ چیز نباشید.

- استفراغ بیش از دو یا سه روز ادامه داشته باشد.

- اگر کم آب شده اید و تشنگی بیش از حد دارید. ادرارتان کم شده یا ادرار ندارید و دچار ضعف، گیجی و سبکی سر شده اید.

- استفراغ شما حاوی میزان قابل توجهی خون است، یا قهوه ای تیره است.

درمان تهوع و استفراغ بستگی به علت ایجاد کننده دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

سینوزیت

بگفته‌ متخصصان،افرادی که دچار سرما خوردگی‌مکرر می‌شوند، ممکن است، بدلیل خود درمانی یا سهل‌انگاری در درمان، به عفونت ” سینوزیت‌های گونه و پیشانی” مبتلا شوند.

سینوس‌ها گروهی از حفره‌های پر از هوا است که در درون استخوان‌های جمجمه قرار دارند و از طریق مجراهایی به بینی باز می‌شوند، این حفره‌ها که درحدود یک سوم جمجمه را اشغال می‌کنند، نوعی سیستم کنترل هوا را برای ریه‌ها به وجود می‌آورند.

به‌گفته پزشکان متخصص،تنها راه خروجی حفره‌های سینوس‌ها باریک و پهنای آن فقط به‌اندازه مغز مداد است و در نتیجه مخاط بر اثر سرما و یا حساسیت ضخیم و مسدود می‌شود.

همچنین ترشحات مخاطی جمع شده، محل مناسبی را برای رشد و نمو باکتری ها فراهم می‌کند که در نهایت منجر به پرخونی و درد شدید در سینوس می‌شود.

یک متخصص بیماری‌های گوش و حلق و بینی، سینوزیت را به سه دسته “سینوزیت حاد” که سه‌هفته یا کمتر به طول می‌انجامد، “سینوزیت مزمن” که معمولا سه تا هشت هفته طول می‌کشد، اما ممکن است برای ماهها یا حتی سال‌ها ادامه یابد و “سینوزیت راجعه” که به چندین مرحله به صورت رفت و برگشت در طول یک سال دیده می‌شود” تقسیم می‌کند.

دکتر “عباس شریفیان” در گفت و گو با ایرنا با این بیان که در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یک سرماخوردگی شروع می‌شود و عامل آن یک ویروس است افزود: این سرماخوردگی‌های ویروسی علائم سینوزیت را به وجود نمی‌آورند، اما در صورت سرمای بسیار و بی‌توجهی در مراقبت ، حتما سینوس‌ها ملتهب می‌شود.

وی گفت: در شرایط معمول سرماخوردگی و التهاب سینوس‌ها در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پیدا می‌کند،اما ممکن است در زمینه‌التهاب ویروسی سینوس، یک عفونت باکتریایی به بیماری اولیه اضافه شود و در نتیجه یک سینوزیت حاد چرکی را بوجود آورد.

شریفیان، علائم‌سینوزیت حاد راشامل سردرد، درد در پیشانی یااستخوان گونه، عنوان کرد و بیان داشت: بسیاری از مبتلایان به این بیماری ، درد در دندان یا فک ، تورم پلک، گوش و گردن درد، تب، گرفتگی یا آبریزش بینی، عطسه، سرفه و گلودرد را نیز دارند.

این‌متخصص گوش و حلق و بینی بابیان اینکه تعیین علت سینوزیت مزمن، دشوار است، به‌افراد توصیه کرد نسبت به سرما و سرماخوردگی و نیز حساسیتهای فصلی توجه بیشتری داشته باشند.

دکتر “شهلا ربانی” دیگر متخصص گوش و حلق و بینی به ایرنا گفت: بسیاری از بیماران بر این ادعا هستند که دچار یک سرماخوردگی دائمی هستند و سالی شش بار یا بیشتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند.

وی با اشاره به‌اینکه موضوع مزبور همواره زنگ خطری برای بررسی سینوزیت مزمن به حساب می‌آید، اظهار داشت: برای اطمینان از این که منشا مشکل از سینوس است یااز سردرد، بایدفرد به پزشک متخصص مراجعه کرده و از خوددرمانی خودداری کند.

او ادامه داد: برخی با مصرف آنتی بیوتیک و یا تخلیه سینوس خوب می‌شوند اما در صورتیکه عفونت مقاوم باشد و پس از چند دوره درمانی بهبودی حاصل نشود، ممکن است فرد نیاز به جراحی داشته باشد.

این متخصص با اشاره به اینکه پیشگیری از عفونت ساده‌تر از درمان است ، بیان داشت: در فصل زمستان باید علاوه بر پوشیدن لباس گرم، پیشانی را کاملا گرم نگه داشت و در صورت سرماخوردگی برای جلوگیری و گسترش عفونت ، اولین قدم موثر نوشیدن مایعات زیاد است، که این عمل باعث حفظ ترشحات مخاطی که لازمه بینی و سینوس است، می‌شود.

وی اضافه کرد: نوشیدنی‌های داغ نظیر انواع چای‌های گیاهی، آبگوشت و سوپ، بسیار مفیدمی‌باشد و بهتر است‌افراد با قراردادن بینی در مجاورت یک نوشیدنی داغ و کشیدن یک نفس عمیق رطوبت لازم را برای باز ماندن بینی تامین کنند.

وی بااشاره به‌اینکه بخور هم می‌تواند در رطوبت بینی و سیلان ترشحات مخاطی تاثیر گذار باشد،اضافه کرد: استفاده از حوله مرطوب به آب گرم برای صورت نیز باعث تحریک گردش خون، نرم شدن ترشحات مخاطی و کاهش درد می‌شود.

وی ‌ادامه داد: نباید فراموش کرد سرماخوردگی ممکن‌است اولین مرحله درایجاد عفونت سینوسی باشد، بنابراین از هر اقدامی برای پیشگیری از سرماخوردگی کوتاهی نباید کرد.

وی توصیه ‌کرد: افراد بدون تجویز پزشک از مصرف داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین ) خودداری کنند زیرا مصرف این داروها، باعث خشکی ترشحات بینی می‌شود، و در نهایت ، گرفتگی بینی را افزایش می‌دهد.

این‌پزشک چون دیگر متخصصان‌بر مصرف ویتامین ‪a‬و ویتامین ‪c‬به دلیل اینکه ترشحات مخاطی را رقیق و به رشد سلول‌های مولد مخاطی و تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند ، تاکید کرد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

سلامت

ازسرماخوردگی پیشگیری کنیم

سلامتی مجاری تنفسی وابسته به دریافت هوای فاقد میکروب و آلودگی است. بیش از 200 نوع ویروس شناخته شده است که به دستگاه تنفسی فوقانی اثر گذاشته و باعث سرماخوردگی می شوند. در اغلب موارد سرماخوردگی ها خفیف بوده و به طور معمول برای حدود یک هفته باقی می مانند. آنفلوانزا نامی است که به عفونت ویروسی بسیار شدید نسبت داده می شود و این عفونت نیز بر دستگاه تنفسی فوقانی تاثیر می گذارند. نام آنفلوانزا از این باور قدیمی منشا» می گیرد که این بیماری را ناشی از تاثیرات ماوراالطبیعه می دانسته اند. علائم سرماخوردگی به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ویروس به بدن ظاهر می شود. شایع ترین علائم شامل: گلودرد، گرفتگی و یا ریزش آب بینی، سرفه، عطسه و درد قسمت های دست و پاست. خستگی، ریزش آب از چشم ها و مشکلات خوابیدن نیز ممکن است رخ دهند. در صورتی که علائم، بیش از یک هفته باقی بمانند و به همراه سردرد شدید، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نیز باشند احتمال این که بیماری به علت ویروس آنفلوانزا باشد بیشتر است. بروز تب نیز به طور معمول شایع است. باید توجه کرد که در موارد عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، علت بیماری را نمی توان برطرف کرد و فقط درمان علائم امکان پذیر است. به هنگام سرماخوردگی استراحت زیاد، مصرف فراوان مایعات و قرقره کردن آب نمک ولرم به بهبود علائم کمک می کند. مصرف قرص های مسکن به رفع سردرد و کاهش تب کمک می کنند. تنها در مواردی که به دنبال عفونت ویروسی، عفونت باکتریایی نیز بروز می کند، آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرا د دچار مشکلاتی از قبیل دیابت و بیماری های کلیوی به توصیه های پزشکی بیشتری نیاز دارند. گاهی اوقات، برای گروه سالمندان (در خطر) به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت، استفاده از واکسن توصیه می شود. در مطلب زیر که برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران است غذاهای مفید برای سرماخوردگی ذکر شده است.

غذاهای مفید برای سرماخوردگی

چه غذاهایی برای سرماخوردگی مفید هستند؟ برای این که سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو به وظیفه اش که مبارزه علیه ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا است، عمل کند باید مواد مغذی حیاتی را دریافت کند.
- ویتامینC :از جمله منابع اصلی طبیعی تامین کننده ویتامین C که در درمان سرماخوردگی موثرند عبارت اند از: پرتقال، گریپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از قبیل انواع کلم. دریافت زیاد و منظم ویتامین C به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگی کمک می کند.
- ویتامینB : غلات سبوس دار و حبوبات، منابع غذایی خوب یکی از ویتامین های گروه B به نام پانتوتنیک اسید هستند. کمبود پانتوتنیک اسید، سبب بروز عفونت های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی می شود.
- آهن و آلیسین: سیر دارای آهن، روی و آلیسین است که سبب تقویت سیستم ایمنی و کمک به کاهش خطر عفونت های ویروسی می شود.
- امگا3: ماهی قباد، قزل آلا، ساردین و ماهی های روغنی غنی از اسیدهای چرب امگا3 هستند. همچنین تخم کتان، دانه کدو حلوایی و روغن شاه دانه نیز از دیگر منابع خوب امگا3 هستند.
- امگا6: دانه کنجد، تخمه کدو حلوایی و آفتابگردان منابع غنی اسیدهای چرب امگا6 هستند. این اسید های چرب در مبارزه علیه عفونت های سرماخوردگی به سلول های دستگاه تنفسی کمک می کنند.
- ویتامینA : جگر، انواع ماهی از جمله قزل آلا، قباد و شاه ماهی، کره و تخم مرغ منابع ویتامین A هستند. هویج، انبه، سیب زمینی، زردآلو، کدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تامین کننده بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. عفونت های مکرر تنفسی در کودکان با کاهش ذخایر ویتامین A مرتبط است. یک رژیم غذایی متنوع و مخلوط حاوی این غذاها، مواد کافی برای یک کودک در حال رشد را تامین می کند.
- پروتئین: ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات و مخلوطی از حبوبات، مغزها، دانه ها و غلات سبوس دار، تامین کننده پروتئین هستند. کمبود دریافت پروتئین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.
- ویتامین B6 و پانتوتنیک اسید: گوشت، شیر، غلات و حبوبات تامین کننده ویتامین های B6 و پانتوتنیک اسید هستند که برای تامین سلامتی سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردارند.
- اسید فولیک: غلات صبحانه (برشتوک)، نان و عصاره مخمر، تامین کننده اسیدفولیک هستند که برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. به علاوه چغندر، لوبیا چشم بلبلی و انواع کلم منابع خوب فولات (فرم طبیعی اسیدفولیک) هستند.
- روی: انواع صدف، گوشت های قرمز بدون چربی و غلات سبوس دار حاوی روی هستند. روی یک ماده معدنی مورد نیاز برای سیستم ایمنی است.

از چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

غذاهای آماده بسته بندی شده و کنسروها از لحاظ ویتامین ها و مواد معدنی فقیر هستند. بنابراین به جای مصرف این نوع غذاها از انواع میوه و سبزیجات تازه، گوشت، ماهی، غلات، مغز ها و دانه ها استفاده کنید.

نکته‌های مفید برای سرماخوردگی

- استفاده از بخور برای رفع گرفتگی بینی: بخور به رفع گرفتگی بینی کمک می کند. برای این کار، به مدت 10 دقیقه سر را بر روی بخارات یک ظرف آب در حال جوشیدن بگیرید. بهتر است دستمال یا حوله ای را روی سر بگذارید و این عمل را سه بار در روز تکرار کنید. می توان مقداری روغن منتول یا اوکالیپتوس به آب در حال تبخیر اضافه کنید تا عمل تنفس را تسهیل کند.

- مقدار زیادی مایعات مصرف کنید: در طول حملات شدید آنفلوانزا، بهتر است از مایعات مقوی و مغذی مثل انواع سوپ ها و آش ها به عنوان جایگزین وعده اصلی استفاده کنید. البته به شرطی که تعادل صحیحی از انواع مواد مغذی را دارا باشد.

- تا جایی که می توانید استراحت کنید: سیستم ایمنی برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد. عدم توجه به علائم یک عفونت ویروسی و سعی در ادامه کار و فعالیت در حین بیماری، مدت ابتلا را طولانی می سازد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

سلامت

ساعت ۱٢:۵۴ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/٢۵    
 

حقیقت پنهان در مورد عرق کردن اندام های مختلف و سایر رفتارهای عجیب بدن .....




همه ی ما، همیشه یک سری ویژگی ها و خصلت هایی داریم که از خودمان می پرسیم، آیا این ویژگی ها فقط مختص ماست؟ بنابراین ما عده ای را در مورد ویژگی های خاصشان مورد بررسی قرار دادیم و سپس از تعدادی کارشناس تقاضا کردیم که میزان عجیب بودن این عادت را بررسی کنند. در این جا تعدادی از پاسخ های آنان را بیان می کنیم.

▪ حتی وقتی که سردم است، دست ها و پاهای من عرق می کنند، آیا من عادی هستم؟
ـ تقریباً ۳ درصد مردم از عرق بیش از اندازه رنج می برند. معمولاً عرق در دست ها، پاها، زیربغل، صورت و پوست سر اتفاق می افتد. دکتر آنا گلاسر، متخصص پوست و استاد دانشکده ی پزشکی دانشگاه سنت لوئیس می گوید: «علت کاملاً واضح نیست اما ۴۰ تا ۶۰ درصد افرادی که از عرق رنج می برند یک تاریخچه خانوادگی در مورد این مشکل دارند. گزینه های مختلفی برای درمان عرق وجود دارد. از مواد ضد عرق و بو بر تا آمپولهای بوتاکس ویژه که پیام های شیمیایی ارسالی به غدد عرق را قطع می کنند. اگر تمام این راه ها بی فایده بود جراحی، که عصب هایی را که به غده های عرق وصل می شوند قطع می کند، موثر است. اما در این موارد هم عرق کردن دوباره در یک قسمت دیگر بدن ظاهر می شود اما امیدواریم که این بار در جایی باشد که کمتر باعث خجالت شود.

▪ لحظه ای که پایم را از خانه بیرون می گذارم مثل یک آهن ربا برای پشه ها هستم آیا من عادی هستم؟
ـ انسان ها، بوهای خوشبویی از صدها ماده ی شیمیایی تولید می کنند که بعضی از آن ها برای موجودات گزنده وسوسه انگیز است. اما محققین بررسی کرده اند که چه چیزی بعضی از مردم را برای آن ها جذاب تر از بقیه کرده است؟
شاید نوشیدن آب جو آن ها را جذب کند. (بله محققین متوجه این مسئله شده اند هر چند که آن ها کشف نکرده اند چرا آب جو آن ها را جذب می کند) و یک مطالعه ی دیگر نشان می دهد که داشتن کلسترول بالا شما را یک هدف بهتر برای پشه ها قرار می دهد. (کارشناسان نظریه پردازی می کنند که پشه ها نیاز به کلسترول دارند اما خودشان نمی توانند آن را ایجاد کنند).
دکتر اولریچ برنییر، متخصص د در مورد جذب کننده ها و دفع کننده های پشه می گوید: «ما هم چنین می دانیم که مردمی کمتر عرق می کنند به اندازه ی مردمی که عرق می کنند برای پشه ها جذاب نیستند». او و سایر دانشمندان روی ترکیبی کار می کنند که باعث می شود رایحه ی بدن شما پنهان شود و همین باعث می شود پشه ها به سراغ شما نیایند زیرا پشه ها حس بویایی قوی تری نسبت به حس بیناییشان دارند. در این مدت برای محافظت خودتان از گزیدگی پشه در تعطیلات امسال از یک روکش و ماده ی دفع کننده استفاده کنید و مرتب وول نخورید! (حرکت زیاد حشرات را جذب می کند).

▪ هنگام شب آب دهان من روی بالشم می ریزد، آیا من عادی هستم؟
ـ هر روز بدن شما یک لیتر بزاق اضافه تولید می کند، ماده ای چسبناک و غنی از آنزیمی را که دهان شما را پاکیزه نگه می دارد و به هضم غذا کم می کند. در دوران کودکی شما آموختید که چگونه بزاقتان را در دهان خود نگه دارید اما در طول خواب هنگامی که ماهیچه های بدن شما استراحت می کنند، هماهنگی بدن شما کم می شود و باعث می شود بزاقتان قطره قطره بچکد. همین باعث می شود که شما در یک مکان خیس بخوابید.
دکتر آکست می گوید: «حساسیت ها و آلرژی هایی که باعث می شوند به جای بینی از دهانتان نفس بکشید باعث می شود که این مشکل بیشتر شود اما بهترین راه این است که هنگام خواب به پشت بخوابید.

▪ بعد از این که من به سن ۳۰ سالگی رسیدم متابولیسم من بسیار آهسته شده است آیا من عادی هستم؟
ـ دکتر وین وستکات، یکی از نویسندگان Feel Younger & Get Stronger می گوید: «بررسی ها نشان می دهد که دو چیز برای خانم ها در حوالی تولد ۳۰ سالگیشان اتفاق می افتد، بدن آن ها شروع به از دست دادن ماهیچه ها می کند (نیم پوند در سال که تاثیر منفی روی متابولیسم دارد) و فعالیت فیزیکی آن ها کم می شود.
راه حل این مشکل ورزش های تقویت نیرو است که به جایگزینی ماهیچه های از دست رفته کمک می کند. فقط ۲۰ دقیقه ورزش دوبار در طول هفته می تواند میزان متابولیسم شما را تا ۷ درصد بالا ببرد.
وسکات یادآوری می کند سه ورزش آسان وجود دارد که شما می توانید در خانه انجام دهید، چمپاتمه زدن با دمبل، فشارهای سینه با دمبل و خم شدن به جلو (با پاهایی به اندازه ی عرض شانه باز، زانوها را خم کنید و دمبل از روی رمین بلند کنید.) به زودی شما به دوران قبل از ۳۰ سالگیتان باز خواهید گشت.

▪ هنگام پرواز با هواپیما از شدت ترس دست پسرم را محکم فشار می دهد، آیا من عادی هستم؟
ـ شما به طور منطقی می دانید که در یک هواپیما و در حال پرواز کمتر از وقتی که داخل ماشین هستید احتمال خطر مرگ برای شما وجود دارد (۵۶ بار کمتر) اما به طور ناخودآگاه نمی توانید این مسئله را قبول کنید.
تنها چیزی که حس می کنید این است که شما در جایی بالاتر از حدودی هستید که یک انسان عاقل باید باشد و به طور بالقوه خارج از کنترل هستید. عجیب نیست دستگاه عصبی سمپاتیک شما، جیغ می زند که «بیرون بیا، همین حالا»، به طور تخمینی ۲۵ میلیون نفر در آمریکای شمالی از پرواز کردن می ترسند.
تحقیقات نشان می دهد که در این نمونه مواجه شدن با ترستان واقعاً کمکتان می کند. در سال ۲۰۰۲ محققین تأثیر روش درمانی از طریق مواجه با ترس را روی ۷۵ نفر از کسانی که از پرواز می ترسیدند امتحان کردند.
پیج اندرسون، استادیار روانشانسی در دانشگاه جورجیا اِستیت در آتلانتا، می گوید: «این ۷۵ نفر را که از پرواز می ترسیدند در ۸ جلسه ی ۴۵ دقیقه ای درمان در حالت بالقوه ی پرواز قرار دادیم. کسانی که دوره ی درمانی را گذراندند دلشوره ی بسیار کمتری نسبت به دیگران داشتند.

▪ هنگامی که صبح ها پیاده روی می کنم مفصل هایم مانند پاپ کرن ترق ترق صدا می دهند، آیا من عادی هستم؟
ـ تعداد زیادی از مردم، با درجاتی از کرپتیوس روبرو می شوند. کرپتیوس صدای ترق ترقی است که هنگامی که لبه های نا صاف غضروف خلاف جهت هم مالیده می شوند ایجاد می شود. این صدا معمولاً در مفاصل بزرگ مانند زانو و شانه اتفاق می افتد. کرپتیوس با صدایی که موقع شکستن بند انگشت خود می شنوید فرق دارد.
دکتر ریموند رُکو، جراح ارتوپد و سخنگو برای آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا می گوید: «این صدا ناشی از حباب های نیتروپنی است که داخل مفاصل است و زیر فشار ترق ترق می کنند. اگر شما ضمن شنیدن این صدا احساس درد می کنید (مخصوصاً هنگام بالا رفتن از پله ها، چمپاتمه زدن یا زانو زدن) به یک ارتوپدیست مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از آرتروز یا آسیب دیدگی باشد.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

سینوزیت

میدانید وقتی سردرد می گیرید، استراحت در یک اتاق ساکت و تاریک بهترین درمان است؟ اما راه دیگری نیز وجود دراد، می توانید از مسائل سردردآور دوری کنید.

1- کافئین: باعث منقبض شدن رگ های خونی می شود. سعی کنید مصرف خود را پایین بیاورید.
2- خستگی چشم: بعد از مدت زیادی تمرکز روی کار در محیطی با نور نامناسب، مکرراً به خود استراحت دهید. از عینکتان استفاده کنید یا اگر هم عینکی نیستید حتماً برای معاینه چشمتان به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید در نور مناسب کارهایتان را انجام دهید.
3- فشار روی گردن به خاطر ساعت های متوالی پشت میز نشستن: گه گاه برای کشیدن ماهیچه های منقبض شده تان، در کارتان وقفه دهید.
4- کسالت الکلی: مصرف مشروبات الکلی باعث کاهش آب بدن و کاهش قند خون می شود و رگ های خونی را گشاد می کند. برای جلوگیری از کاهش آب بدن، استفاده از مشروبات الکلی را متوقف کنید.
5- نگهدارنده های غذایی: مثل نیترات باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. البته هیچگونه رابطه ای بین این مواد و سردرد وجود ندارد، اما افراد زیادی قادر به هضم کامل این مواد نیستند.
6- آلرژی ها یا حساسیت های غذایی: این مسئله می تواند به سردردهای جزئی منجر شود. از خوردن یا نوشیدن غذاها یا نوشیدنی هایی که به آنها حساسیت دارید جداً خودداری کنید، به خصوص قبل از فعالیت های بدنی.
7- گرسنگی: زمانی که سطح قند خون بدن پایین می آید، رگ های خونی گشاد میشوند. سعی کنید همه ی وعده های غذایی را به اندازه مصرف کنید و هیچ وعده ی غذایی را جا نیندازید.
8- غذاهای سرد: باعث تحریک پایانه های عصبی در دهان می شود. ممکن است این سردرد با شدت بسیار زیادی باشد، اما بیش از چند لحظه طول نمی کشد. نوشیدنی ها و غذاهای سرد را کم کم استفاده کنید.
9- فشار رابطه ی جنسی: می تواند باعث اتقباض ماهیچه ها در سر یا گردن شود. با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.
10- مشکلات سینوسی: سینوس های ورم کرده و عفونی به پایانه های عصبی فشار وارد می کنند. داروهای بادبر می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.
11- تغییر عادات خواب: با تغییر در برنامه ی خواب، انتقال دهنده های عصبی از حالت توازن خود خارج می شوند. سردرد، صبح که از خواب بلند می شوید بر شما عارض می شود.
12- فعالیت شدید: گاهی اوقات به سردردهای شدیدی منجر می شود. پس بنا بر قدرت جسمی خود ورزش کنید. با بد گرم کردن خود، کم شدن آب بدن، رژیم غذایی نامناسب و تمرینات بیش از حد ورزشی نیز می تواند منجر به سردرد شود.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

   + پرشین بلاگ - ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸